2011. febr. 9.

GERINCBETEGSÉGEK -A GERINJÓGÁT MEGELŐZÉSRE HASZNÁLJUK, NEM GYÓGYÍTÁSRA-

 MÉG IDŐBEN ISMERD FEL, HOGY AZ ÜLŐ MUNKA ,MOZGÁSHIÁNY HOVA VEZET
Az emberi gerinc egy csodálatos mérnöki teljesítmény.
A  gerinc a törzs hátoldalán, a test középvonalában helyezkedik el. Felső végéhez a koponya kapcsolódik, alsó szakasza a medencecsontokkal az alsó végtag csontos övét alkotja. 33-35  egymáshoz szorosan kapcsolódó, fölfelé egyre vékonyodó csigolyából áll, melyek egymással folytonos összeköttetések ( porc, szalag) és kis ízületek révén kapcsolódnak. Az egyes csigolyáknak négy foknyi elmozdulásra van lehetőségük előre-hátra irányban. Ez a felépítés nagyon erőssé és ugyanakkor rugalmassá teszi a gerincoszlopot.


A gerinc kettős "S" alakú fiziológiás (élettani) görbületeinek (nyaki lordosis, háti kyphosis, ágyéki lordosis, keresztcsonti görbület) rendkívül fontos szerepe van teherbíróság és stabilitás szempontjából. Ezek kialakulását a test súlya és az izmok húzó hatása hozza létre. Ezeknek a görbületeknek a változása ( fokozódása, kiegyenesedése) szerkezeti eltérésnek minősül és magába hordozza a későbbi degeneratív folyamatok kialakulását. 


A fokozott  homorulat a gerinc síkját megbontva krónikus fájdalmak okozója lehet. Az elsimult görbület következtében pedig  a gerinc rugalmatlanná válik, ami szintén krónikus fájdalmak forrása lehet


A különböző mértékű és súlyosságú gerincferdülés (scoliosis), a gerinc frontális síkban történő elhajlása (lehet veleszületett, vagy szerzett.), szintén szerkezeti eltérésnek minősül és előbb- utóbb gerincpanaszokat okozhat.

A testtartásért felelős izomcsoportok között harmonikus egyensúlynak kell lennie. Ezeknek az egyébként egymással ellentétesen működő izmoknak kellő együttműködése szükséges ahhoz, hogy, az ízületek stabilitása a középhelyzetben, mozgása pedig az élettani mozgáspálya teljes ívén létrejöhessen. Amennyiben ez az izomegyensúly felbomlik, az ízületek terhelése egyenetlenné válik és ez a továbbiak során porckopáshoz, és meszesedéshez vezethet.


 Az izomegyensúly felbomlását okozhatja mozgásszegény életmód, az egyoldalú statikus vagy dinamikus terhelés, szakszerűtlen sportolás, örökölt vagy szerzett lazaság, fájdalom stb.
Ha az egyik csigolyánk például csupán 4 fokkal eltér a megszokott helyzetétől, rögtön 30 százalékkal több terhelés éri az egyik oldalon. Ez pedig derékfájdalmat, hátfájást, porckorongsérvet, idegbecsípődést és számos egyéb gondot okozhat.

 A legtöbb gerinc panaszt, jelentkezzen akár az alsó, középső vagy felső szakaszon, néhány hónapon belül meg lehet szüntetni a gerincoszlop és a medence szerkezeti egységének, és a környező izmok szimmetrikus működésének helyreállításával.

Scheuermann-kór a gerincoszlop veleszületett betegsége: a csigolyatestek  zárólemezének csontosodási zavara, amelynek következtében a csigolya testek előrefelé ék alakuvá válnak. Legtöbbször a háti szakasz érintett. Tipikus tünete a domború hát (kyphosis), a gerinc mozgásainak a  beszűkülése. Ritkábban az ágyéki szakaszon is kialakulhat. Progresszív betegség, amely kellő időben végzett speciális gyógytorna (Schroth terápia) nélkül egy életen át panaszt okozhat.
 A Scheuerman -kór szakaszai: 


- Első stádium, hanyagtartási stádium ( 8-10 éves kortól) ilyenkor a fájdalom még nem jellemző, csak fáradékonyság.  A háti szakasz mérsékelt görbületfokzódását még aktívan tudja korrigálni a gyermek. Nagyon fontos a betegséget minél korábban felismerni és rögtön elkezdeni a Schroth terápiát.
                                                            


 - Második  " florid" stádium (kb. 12 éves kor körül) az érintett szakasz merevebbé válik és a fájdalom is megjelenik a nagyfokú fáradékonyság mellett.  Az erősebb görbületfokozódást már nem tudja aktívan korrigálni, nem tudja homorítani a hátát.  A vállak előre esnek, fokozódik az ágyéki görbület.
                                                            
 - Harmadik vagy késői stádium:  A növekedés befejeztével a deformitás még jobban rögzül. Fájdalom, spondylotikus elváltozások, derék - és hátfájdalom jelentkezhet ami végigkísérheti az egész életét.  A rendszeres speciális gyógytorna mellet a gyógytornász által javasolt sportot érdemes választani, és kerülni kell a verikális terhelést pl.súlyemelést.

Bechterew -kór (SPA, Spondylitis Ankylopoetica) a gerinc ismeretlen okú, krónikus gyulladása, amely a csigolya közötti kisízületek és a borda-csigolya közötti ízületek összecsontosodása és a szalagok elmeszesedése folytán, a gerinc teljes elmerevedését okozza.  A légzőmozgások beszűkülnek, a vitalkapacitás csökken.  A beszűkült gerincmozgások és a nagy fájdalom mellet, esztétikai problémát is okoz.  A betegség alattomos, subokban zajlik, időnként tünetmentes is lehet. Kezdődhet az ágyéki gerincen "felszálló" típus és kezdődhet a nyaki gerincen "leszálló" típus.
Jellemzőbb tünetek amire érdemes figyelni: állandó, vagy visszatérő derékfájdalom, éjszakai gerincfájdalom, tipikus a hát reggeli merevsége, gerinc mozgások fokozatos beszűkülése, mellkasi légzés kitérésének csökkenése, csípő fájdalom stb.  A betegség előrehaladtával egyre fokozódó háti kyphosis alakulhat ki, szövődményként pedig nehézlégzés, szívbetegség, tüdőbetegség.
A betegséget a mai modern kezelési módszerekkel , speciális gyógytornával,  háromdimenziós légzőtornával nagyon jól lehet befolyásolni!  Egyéni- vagy csoportos ( 2-3 fő ) foglalkozások keretében.



 Gerincferdülés (scoliosis)  a gerincnek frontális síkban bekövetkezett elhajlása, ami lehet veleszületett vagy szerzett elváltozás. Sajnos a köztudatban úgy van nyilvántartva, mint ártalmatlan, szinte mindenkit érintő gerinc probléma. Ezzel szemben azonban egy olyan szerkezeti eltérésről van szó, ami már magába hordozza a későbbi degeratív elváltozások lehetőségét, tehát a gerincferdülést kezelni kell.

 Két fő csoportra osztható: Funkcionális scoliosis és Strukturalis scoliosis

Funkcionális scoliosis : Olyan oldalírányú  gerincferdülések tartóznak ide, melyeket nem kísér a gerinc elcsavarodása( torzió) ebből kifolyólag nincs bordapúp, és előrehajlított vagy fekvő helyzetben a görbület (ek) elsimul (nak). Jó gyógyhajlamú.

Strukturalis (idiopathiás) sciliosis:  A gerinc háromdimenziós elváltozása: - oldalirányú görbület (ek ) alakulnak ki, - a csigolyák elcsavarodnak az érintett területen, - a gerinc fiziológiás (élettani) görbületei csökkennek vagy fokozódnak.  A gerincen a görbületnek megfelelő elváltozások jönnek létre, a csigolyák deformálódnak, a porckorongok is deformálódnak, nagyobb esélyt adva ezzel a későbbi porckorong betegségek kialakulásának.  A gerinc izmai és szalagai is követik a csontos elváltozásokat, elvékonyodnak, túlnyúlnak, illetve megrövidülnek, zsugorodnak, mindkét esetben nehezen tudják ellátni funkciójukat.  A strukturális gerincferdülésnek lehet nagyon súlyos változata is, ami keringési- és légzési problémákat is okoz.

Mielőbbi, szakszerű komplex kezelést igényel a páciens : személyre szabott speciális gyógytornát ( Schroth módszerrel), szükség estén speciális fűzőt (gyógytornász, ortopéd orvos kompetenciája), életmódneli tanácsokat  stb.
A kezelés célja:  STATIKAILAG KIEGYENLÍTETT,  KOMPENZÁLT,  KEVÉSBÉ DEFORMÁLT, JÓL MOZGÓ GERINC LÉTREHOZÁSA,  ÉS A BETEG PSZICHÉS- ÉS ÁLTALÁNOS ÁLLAPOTÁNAK JAVÍTÁSA !


 részlet :http://www.gyogytorna-gyogytestneveles.hu/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése