A szék
forrás: http://www.erg.bme.hu/emania/2001/tothjasper/Testtart.htmAzt a fajta széket, amin most is ülsz, az egyiptomi és az asszírbabiloniai kultúrából örököltük. Nem túl egészséges bútordarab. Törökülésben, lótuszülésben vagy a sarkokon ülni sokkal kedvezőbb. A japán nők, akik sokat ülnek a sarkukon, idős korukig megőrzik testük rugalmasságát, hasűri szerveik előnyösebb helyzetét. (Lehet, hogy ez most megváltozik, éppen az otthoni számítógépek rohamosan szaporodó száma miatt; az USA után Japánban van a legtöbb számítógép a lakásokban).
A jó ülőhely kialakításának kulcskérdése, hogy a gerinc megfelelő helyzetben legyen. A gerinc csigolyákból áll. Az ember gerince nem egyenes, hanem jellegzetesen S alakú. Amint az álló embert ábrázoló rajz mutatja, a gerinc a nyaki szakaszon előre domború, a háti szakaszon hátra domború, az ágyéki szakaszon ismét előre domború alakzat. A csigolyák összecsontosodásából kialakult keresztcsont kapcsolódik a medencecsontokhoz.
A csecsemő egyenes gerinccel születik, majd a felüléssel, a járással együtt alakul ki a gerinc jellegzetes S alakja. A görbületek teljes kialakulása a serdülőkorban és utána fejeződik be. Miután a legtöbb gyerek az iskolában és otthon olyan széken ül, amely nem alkalmas a szellemi munkához, kisiskolás korától “gyűjti" a hát- és nyakfájás, a váll-, könyök- és kézízületek, inak megbetegedésének kockázatát.
A csigolyák között porckorongok vannak. Ezek ék alakúak. Ha a gerinc őrzi egészséges S alakját, a porckorongokra egyenletes nyomás nehezedik.
A csigolyákat és a porckorongokat feszes izületek kötik egymáshoz, ezért a közeli csigolyák csak kis elmozdulásra képeseit, mégis a 24 csigolyából- álló gerinc összességében nagyon mozgékony. Mozgás közben a gerinc optimális alakja kiegyenesedhet, sőt a görbületek iránya megfordulhat. Mivel a csigolyatestek összenyomhatatlanok, a porckorongokra nehezedő nyomás ilyenkor jelentősen fokozódik.
Ha ez a hatás a porckorongnak csak meghatározott részén érvényesül, altkor-tartós igénybevétel esetén-mozgásszervi panaszok lépnek fel.
Üléskor a felsőtest súlyát az utolsó ágyéki csigolya a kereszt- , csontra továbbítja. Az ásó alakú keresztcsont és a medencecsontok feszes izületet alkotnak. A keresztcsont és a medencecsontok által továbbított nyomóerőaz ülőgumókon keresztül hat a szék lapjára. Az ülőgumók tehát alátámasztási pontokként is szerepelnek. A medencecsontok és a keresztcsont a két ülőgumót összekötő vízszintes tengely mint forgástengely körül előre- és hátrabillenhetnek, megszabva a gerinc helyzetét. Ez látható az ábrán.
Ülő helyzetben a keresztcsont a függőlegeshez közeledik, a medence bemeneti síkja pedig a vízszinteshez kerül közelebb. Ha ilyenkor a medencecsont túlságosan hátrafordul, az ágyéki gerincszakasz csigolyáin a görbület elsimul, sót a csigolyák hátra domború helyzetet vehetnek fel. Lent a baloldali ábra az ágyéki görbület kiegyenesedését mutatja, amely a porckorongokat egyenlőtlenül terheli. A jobboldali ábra pedig a medencecsont és az ágyéki gerincszakasz kedvező elhelyezkedését ábrázolja.
Az ülőmunkának sok előnye van. A kiegyensúlyozott, stabil ülő testtartás pihentető a testnek, a kezek szabadon mozognak, a láb nem nagyon fárad. De az ülő testtartás is sok izmot és ízületet vesz igénybe, és - különösen ha a szék nem megfelelő - nyak-, váll-, derék- és lábfájást okozhat. A szék és az asztal a két legfontosabb munkahelyi bútor, de a szék a fontosabb közülük, mert közvetlenül érintkezik a testtel, meghatározza a testtartást, és kialakítása változatosabb lehet, mint az asztalé. Sokféle munkaszéket terveztek már újabban.
Sokáig azért nem tekintették lényeges munkaeszköznek széket és az asztalt, mert hatásuk a dolgozók egészségére és termelékenységére nehezen mérhető. Nem lehet kiszámítani, pontosan hány forint nyereséget hoz majd, ha új székeket szereznek be.
A korszerű, ergonómikus tervezésű szék valóságos komplex géppé fejlődött. Kényelmes ülést, hatékony munkát és többféle testtartást tesz lehetővé. Helytelen, ha a főnök a munkahelyi székek beszerzését olyan emberre bízza, aki a pénzügyekhez jól ért, de fogalma sincs az ergonómiáról.
Akkor jó a szék,
1. az alsó lábszárak kényelmesen, közel függőlegesen helyezkednek el,
1. az alsó lábszárak kényelmesen, közel függőlegesen helyezkednek el,
2. a talpak kényelmesen megtámaszkodnak a padlón vagy a lábtámasz
3. a gerincoszlop - oldalról nézve ívelt és kissé előre dől
4. a combok közel vízszintesek, .
3. a gerincoszlop - oldalról nézve ívelt és kissé előre dől
4. a combok közel vízszintesek, .
5. a Felkarok - laza tartásban - közel függőlegese
6. az alkarok felfekszenek a karfára és vízszintesek.
6. az alkarok felfekszenek a karfára és vízszintesek.
Fontos, hogy az a személy, aki a széket használni fogja, először próbálja ki alaposan, hogyan tud dolgozni ebben a székben ülve. Mennyi ideig tartson a kipróbálás? Ezt nehéz megszabni, de néhány nap szükséges. Ez alatt használni kell a széket mindazon munkák közben, amelyeket majd végezni fognak. Ha többen Topák használni a széket, akkor mindegyiknek ki kell próbálnia, különösen ha eltérő termetűek. Senki ne higgye, hogy ha néhány percre leült egy székbe, akkor már meg tudja ítélni.
Az emberek igen különböző termetűek. Sok évig csak az átlagosak számára tervezték a székeket. De a számítógép előtt sok óráig kell ülni, ezért feltétlenül szükség van a ma már mindenhol kapható állítható székekre.
A megfelelő szék ülése elég széles és mély ahhoz, hogy minél nagyobb területen érintkezzen az ember ülőfelületével, és így a lehető legkisebb nyomást gyakorolja rá. Ha a szék ülése túl keskeny vagy rövid, nagyobb nyomás éri az ereket és szöveteket, ez akadályozza a vérkeringést, és zsibbadást, görcsöket vagy fájdalmat okoz. Az ülő ember testsúlyának 65%-a nehezedik az ülőfelületre. A háttámlához dőlve vagy előre hajolva ez az arány csökken.
Ha a szék ülése túl mély, akkor az ülés elülső pereme nyomja a combok hátsó oldalát, ami megint csak akadályozza a vérkeringést, és zsibbadást, görcsöket okoz.
A jó széken az ülés elülső pereme nem egyenes, hanem két sarkán legömbölyített, elöl pedig lefelé görbülő ívben végződik, ezt vízesés ülésnek nevezik. Ez a görbület csökkenti a szövetekre gyakorolt nyomást, nem akadályozza a vérkeringést, és így megelőzi a zsibbadást, görcsöket vagy fájdalmat.
Ez a célja a kárpitozott ülésnek is. A borítóanyag ne legyen csúszós, a borítás ne legyen túl puha. Jó, ha az ülésnek egy kis bemélyedése van, de ez ne legyen túl mély. Az előrecsúszást gátolja az is, ha az ülés kis mértékben (5 fokkal) hátrafelé dől.
A háttámlához támaszkodás enyhíti a szövetek, izmok, inak megterhelését, de a függőlegeshez képest 20-30 fokos hátradőlésnél a jó hatás már csökken, dolgozni pedig nem lehet ennyire hátradőlve. Legjobb, ha a függőlegeshez képest 10-20 fokos szögben dőlünk hátra, tehát a széktámla dőlésszöge az üléshez képest 100-110 fok.
Testünk súlyának 10%-a a két kar súlya. Ezt a nagy súlyt állandóan tartani kell, a csigolyákra és a medencére nehezedik, ha nincs a széknek karfája. Jólesik a karfán megpihentetni karjainkat. A széken való lecsúszást is gátolja a karfa.
Ámde a karfa hátrányos is lehet, ha a szék nem megfelelő. Ha a karfa túl magas vagy túl alacsony, vagy a két karfa közötti távolság túl kicsi vagy túl nagy, az lehet a szék hibája, vagy lehet attól, hogy az illető személy termetéhez más beállítású karfa illene. Vannak már székek, amelyeknek karfája fel-le és kifelé-befelé állítható, sőt vízszintesen elforgatható. Különösen a kövér vagy széles vállú emberek örülnek ennek.
Ismeretes az ún: egyensúlyszék is, amely `, ülőkéből és térdtámaszból áll. Kedvező tulajdonsága, hogy ezen ülve a gerinc megőrzi természetes görbületét. Nagy hátránya, hogy a térdre erős nyomás nehezedik, és a lábat nem lehet mozgatni. A legtöbben igen kényelmetlennek tartják. Csak rövid ideig ajánlatos használni.Mandel-féle szék
Játékfeladatokban, ahol fontos a gyors reakcióidő, előnyösen lehet használni ezt a széket. Mandel dán sebész előrefelé lejtő munkaszéket alakított ki asztalba süllyesztett képernyős munkához vagy képernyő nélküli szellemi munkához. A lábak szilárdan támaszkodnak a talajon, a medence és a comb hajlásszöge helyesen beállítható, a két kar kiegészítő támasztékot ad munka közben.
Végül az állva-ülő szék valójában csak egy magas fenéktámasz, amelynek neki lehet dőlni. Magas pult előtt hasznos lehet, főleg ha gyakran kell ide-oda menni.
Eredetileg gyári munkához tervezték, de az is hasznát veheti, akinek magas pulton levő számítógép előtt kell időnként megállnia munka vagy játék céljából.
A korszerű székek nagyon drágák. Támlásszéken ülve is lehet dolgozni a számítógéppel, napi 1-2 óra alatt ez semmi bajt nem okoz, főleg ha okulsz az alábbi ábrákból.
Mennyiféle testtartás, és mind helytelen
És még ezek a testtartások is mind rosszak!
A lábaidnak kényelmesen el kell férniük az asztál alatt, kinyújtva is. Túl kevés hely az asztal vagy a billentyűzettartó fiók alatt akkor van, ha az asztal túl alacsony, vagy a szék túl magas. Ekkor túl messze ülsz a billentyűzettől, és a képen látható hibás testtartások egyikét veszed fel:
- karodat előre nyújtod, ami a vállizmok állandó statikus feszülése miatt túlterheli a vállakat, és fokozott nyomást gyakorol a gerincre,
- előre dőlsz, ekkor a medenceizmok statikus igénybevétele okoz túlterhelést, nagy nyomás nehezedik a gerincre és a medencére, a testtartás nem stabil, - ezt a két testtartást kombinálod, ami a vállakat is, a medencét is túlterheli.
További kényszerű testtartások láthatók az alábbi képen:
- a porckorongokra nagy nyomás nehezedik, a vállak megfeszülnek, -~ a törzs és a nyak megfeszítése túlterhelést okoz,
- a nyak és a csukló túlterhelt, a medencére is túl nagy nyomás nehezedik. Az asztal alacsonyságán nem segít, ha a szék is alacsonyt. Az alacsony szék csak további bajok forrása. Mint az utolsó ábrán látod, alacsony széken ülve a medence lejjebb kerül a térdeknél, a felső comb nem nyugszik szilárdan a széken, a test az ülőcsontokon egyensúlyoz. Nem tudsz pihenésképpen időnként előre dőlni, vagy a lábadat a szék alatt hátrább húzni.
Néhány jellegzetes üléspozíció (nem mindegyik helyes!)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése